Keď SaS a Matovič „šetria“, poslancom rastú platy o 650 eur

Autor: Braňo Ondruš | 10.11.2011 o 10:26 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  2623x

Podľa návrhu Richarda Sulíka sa majú zvýšiť platy politikov. Sloboda a solidarita (SaS), ako jeden muž a jedna žena hlasovali proti návrhu na zmrazenie platov politikov, ktorý predložili poslanci za Smer-SD. Podľa návrhu platy „prezidentovi SR, poslancom NR SR a členom vlády SR (...)zostanú na úrovni roku 2008." Už štvrtý rok by tak nedostali ani o cent navyše. Proti zmrazeniu platov politikov hlasovali aj Igor Matovič, Jozef Viskupič, Martin Fecko a Erika Jurinová, ktorí vystupujú ako „Obyčajní ľudia".

To všetko sa udialo v Národnej rade SR 5. novembra 2010 o 11:49. V tých dňoch sa v parlamente búrlivo diskutovalo o tom, ako skresať platy politikov. Presnejšie, SaS sa usilovala búrlivo diskutovať. Napr. Smer-SD upozorňoval na spomaľovanie hospodárskeho rastu, hroziaci nárast nezamestnanosti, navrhoval zaviesť bankovú daň a kritizoval zvýšenie daní pre radových občanov. A ponúkal alternatívy k štátnemu rozpočtu, ktorý podľa návrhu Radičovej vlády „chudobným bral a bohatým dával".

 

K platom politikov zaujal vtedy Smer-SD jasné stanovisko bez akýchkoľvek špekulácií. Rovnako ako už dva roky predtým, opäť presadzoval, aby mzdy poslancov či ministrov nerástli ani o jediný cent. Nie rečami. R. Fico, P. Paška, J. Burian a J. Laššáková podali už v októbri do NR SR návrh na zmenu zákona, ktorý by aj v roku 2011 zmrazil politikom ich mzdy. Od roku 2008 by tak politici prišli o 14-percentné zvýšenie svojich platov, čím by len v roku 2011 ušetril štátny rozpočet na politikoch úctyhodný 1 milión €.

 

Vládna koalícia to však odmietla. Ustúpila Richardovi Sulíkovi, ktorý ako „ekonomický odborník" prišiel s vlastným riešením. Namiesto jednoduchého, jasného a zrozumiteľného návrhu Smeru chcel Sulík platy politikov zvyšovať podľa zložitého vzorca, ktorý mal byť spravodlivejší a lepší aj pre štátne financie. Ekonómovia spomedzi sociálnych demokratov protestovali a varovali, že takto dokopy zarobia poslanci za 4 roky o 6000 € navyše.  „Budú odmrazené platy poslancov, tie boli zmrazené pred dvomi rokmi. Považujem to za vyslovene nešťastné riešenie, je to tak na mentálnej úrovni predošlej vlády, jednoducho niečo zmraziť. Myslím si, že sme schopní predložiť inteligentnejšie riešenia", vyhlasoval s bohorovnosťou sebe vlastnou pri predstavovaní svojho nápadu R. Sulík.

 

Igor Matovič v rozprave vysmial Jozefa Buriana: „Som doslova zhrozený z toho, že vlastne ekonomická špička SMER-u si není schopná možno pochopiť jednu vetu v návrhu zákona. Ako tým, čo ste tu povedali, je evidentné, že vy ste vôbec ani len nepochopili vlastne, o čom ten návrh zákona je, a tým pádom nechápem ako, čo kritizujete. Takúto hrubú demagógiu a lož používajte na svojich voličov, ako to zvyknete robiť, ale my sme trošičku chápavejší."

 

„Slovensko potrebuje odborníkov, nie Jánošíkov," kričal pred voľbami bilboard SaS. Prešiel rok a zrazu sa ukázalo, kto v novembri 2010 presadzoval riešenie, ktoré zložilo tú najprísnejšiu odbornú skúšku - skúšku praxou. Ak by už vlani prešiel návrh Smeru, dnes by kauza zvyšovania poslaneckých platov neexistovala, lebo by neexistovalo ani zvyšovanie platov. Prešiel však návrh Richarda Sulíka a dnes je aj malému decku jasná jeho „jánošíkovská" povaha - od buka do buka, bez serióznej analýzy a akejkoľvek odbornosti Sulík a celá SaS štedro nadeľuje poslancom politikom ďalšie zvyšovanie platov. Len na rozdiel od Jánošíka, po Sulíkovi ostávajú chudobe iba oči pre plač.

 

SaS si „pomýlila" odborníkov a „Jánošíkov" aj v nejednom prípade personálnych nominácií. Eurofondom pre sociálnu oblasť šéfuje magisterka umenia, úradom práce detský lekár a do dozornej rady letiska SaS pretlačila 26-ročného študenta sú skúsenosťami s prevádzkou bufetu a ubytovne na Zemplínskej Šírave.

 

A najväčší podvodník v parlamente - Igor Matovič - sa opäť hrá na spasiteľa obyčajných ľudí, ktorých v skutočnosti oklamal už pred voľbami a klame ich so širokým a spokojným úsmevom bezstarostného multimilionára. Pred rokom návrh na zmrazenie platov politikov odmietol a zosmiešňoval jeho predkladateľov. Teraz sa z neho zrazu stal najväčší bojovník za to isté. „Ale my sme trošičku chápavejší," pán Matovič. Vlani sa zdalo, že voľby budú až o 4 roky, teraz ich tu máme o 4 mesiace. „Takúto hrubú demagógiu a lož používajte na svojich voličov, ako to zvyknete robiť."

 

A ešte jedna doplňujúca informácia na záver: Kliknite sem a pozrite si podrobne, kto ako hlasoval o zmrazovaní platov politikov 5. novembra 2010.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?