reklama

Minister Uhliarik predstavuje verejnú hrozbu

Tak nám vláda vyhlásila výnimočný stav v niektorých nemocniciach. Ako je to možné? Veď ešte pred mesiacom minister Uhliarik tvrdil, že nám vôbec nič nehrozí? Celé mesiace odmietal rokovania o požiadavkách lekárov a vysmieval sa z hrozby hromadných výpovedí. Problém, ktorý teraz vláda hasí neobhájiteľne mimoriadnymi prostriedkami podľa človeka, ktorý nesie zákonnú zodpovednosť za rezort vôbec nemal nastať. Pozrite sa na genézu jeho vyjadrení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (74)

Pripomeniem, že už pred letom vláda presadila tzv. transformáciu nemocníc. Proti nebola len parlamentná opozícia, ale aj odborníci - zdravotníci - z celého Slovenska. A už vtedy avizovali, že to považujú za taký zásadný problém, že ak k tomu naozaj dôjde, pôjdu do razantných protestných akcií. Už v júli oznámilo Lekárske odborové združenie je celkom vážne uvažuje o opakovaní českej akcie, pri ktorej dali lekári hromadné výpovede, čím dosiahli zvýšenie platov.

Na novinársku otázku „Polovica lekárov chce vraj dať ku koncu roka výpovede a odísť. Myslíte si, že je to reálne? Ako tomu plánujete zabrániť?" Ivan Uhliarik sebavedome odpovedal: „Som presvedčený, že nepríde k hromadným výpovediam." Už táto odpoveď z 22. júla dokazuje, že - ak nič iné - minister v skutočnosti nemal ani šajnu o atmosfére, ktorá medzi lekármi panuje. Nie medzi piatimi, desiatimi, ani stovkou lekárov, ale medzi tisícmi lekárov z celého Slovenska. Absolútna neznalosť pomerov v zdravotníctve zo strany ministra Uhliarika sa prejavovala aj naďalej. Na tlačovke v priestoroch svojho ministerstva 19. augusta zopakoval, že neverí hrozbe hromadných výpovedí. A to už v čase, kedy LOZ otvorene hovorilo o spustení tejto akcie. Novinári sa ho opäť pýtali, „čo budete robiť potom, keď vaši lekári zvolia tú českú cestu" a on opäť sebavedome vyhlásil: „Neverím, že sa tak stane aj po tom, čo sa lekárski odborári presvedčia, že nie je pravda, čo si myslia."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O absolútnom zlyhaní a úplnom odtrhnutí Ivana Uhliarika od reality svedčí fakt, že hrozbu výpovedí odmietal dokonca aj v deň, keď LOZ oznámilo, že takmer 2500 lekárov „dnes" podá výpovede. Zatiaľ čo Marián Kollár 29. 9. varoval, že ostávajú dva mesiace na rokovania a dohodu, I. Uhliarik sa výpovediam doslova vysmial a celkom otvorene dal najavo, že odchod takého množstva lekárov je kvapkou v mori, ide o zlomok kapacít a nijakým spôsobom neohrozí fungovanie zdravotníctva: „Sme pripravení aj na alternatívu ako zabezpečiť zdravotnú starostlivosť bez 2411 lekárov, čo znamená 13 percent všetkých lekárov na Slovensku a asi tretinu lôžkových lekárov."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto momente sa však už dovtedy len politicky zlé a škodlivé správanie ministra zdravotníctva mení na nebezpečné a ohrozujúce. Od tejto chvíle totiž I. Uhliarik vytrvalo šíril presvedčenie, že výpovede naozaj podalo nepodstatné množstvo lekárov a že ich prípadný skutočný odchod nespôsobí žiadne závažnejšie problémy. Toto je dôležitý moment, lebo ide o vedomé vyhlásenia človeka, ktorý je za rezort zodpovedný. On to pritom tvrdil nielen verejne, ale aj na zasadaniach vlády, v rámci koalície, v parlamente - takže nikto, kto mu ako „zodpovednému" dôveroval ani len nemohol byť na poplach: všetci (vládni a provládni) totiž žili v presvedčení, že nám skutočne nič zlé nehrozí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uhliarik vytrvalo odmietal zásadné požiadavky LOZ a vytrvalo všetkých presviedčal, že nie je dôvod na obavy z následkov odchodu takmer 2500 lekárov. V utorok 4. októbra po rokovaní s riaditeľmi nemocníc bez zaváhania verejnosti oznámil, že „akútna zdravotná starostlivosť bude na Slovensku zabezpečená aj po odchode viac ako 2400 lekárov." Odhliadnime teraz do faktu, že zrazu už spomínal iba akútnu starostlivosť - pre väčšinu ľudí to znamenalo: nič nám nehrozí. Ivan Uhliarik išiel vo svojej bezhraničnej drzosti dokonca tak ďaleko, že vedome a sústavne vytváral dojem, že nemocnice nebudú mať problém nahradiť lekárov, ktorí dali výpovede. „Riaditelia nemocníc budú akceptovať stiahnutie výpovedí lekárov iba do konca októbra. Žiaľ, po 1. novembri budú musieť riaditelia nemocníc na tieto miesta hľadať iných lekárov," vyhlásil na tlačovke, čím sa zároveň usiloval zastrašiť protestujúcich zdravotníkov. A aby to vyzeralo dôveryhodne, novinári dostali informáciu, že napr. „Fakultná nemocnice v Prešove v súčasnosti eviduje viac ako 100 žiadostí o zamestnanie, v posledných dňoch už dve akceptovali". Minister odmietol, že by na riešenie situácie potreboval využiť lekárov zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Arogancia I. Uhliarika pokračovala aj začiatkom novembra, keď do médií šíril informácie, že „lekári z celého Slovenska sťahujú výpovede". V článku, na ktorý teraz odkazujem, je však dôležité niečo iné: viacerí riaditelia fakultných nemocníc (teda podriadení pána ministra) už otvorene varujú, že odchod lekárov bude pre nich katastrofou. „Vedenie nemocnice stav nemieni zľahčovať, výpovede podalo 50 percent lekárov, čím nastala veľmi vážna situácia," píše sa o prešovskej nemocnici. Áno, presne o tej, o ktorej minister iba mesiac tvrdil, že pred jej bránami stojí „viac ako 100" nedočkavých voľných lekárov (pričom výpoveď ich dalo 171).

Nemožno teda pochybovať, že ak pred mesiacom vyjadrovali priami ministrovi podriadení svoje „vážne" obavy otvorene do médií, tak oveľa skôr ich vyjadrili za zatvorenými dverami pred ministrom. Svedčí o tom vyjadrenie riaditeľa bojnickej nemocnice - ktorá nepatrí ministerstvu, ale trenčianskemu kraju - Ladislava Gerlicha zo septembra: „Keď pozerám na zoznam lekárov, keby odišli tak si neviem predstaviť, ako by sme zabezpečili v našej nemocnici poskytovanie zdravotnej starostlivosti."

Fakt, že teraz to všetko minister obracia už len na platy lekárov, je už len dôkazom, ako hlboko je tento úbohý človek schopný klesnúť. Počas uplynulých mesiacov totiž niekoľkokrát zopakoval, že práve požiadavku na vyššie platy považuje za úplne oprávnenú. V polovici júla napr. vyhlásil: „Súhlasím s väčšinou z požiadaviek lekárskych odborárov, teda s dodržiavaním Zákonníka práce, dofinancovaním nemocníc, aj s vyššími platmi pre zdravotníkov." Ešte v polovičke novembra v TA3 M. Kollárovi povedal: „Poďme rokovať o tom, aby mali vyššie platy lekári. Ja s vami plne súhlasím, pán Kollár, ale nehovorme stále o transformácii." Áno, nehovorme o transformácii. O nej absolútne odmietal čo i len hovoriť od samého začiatku: „Nepripúšťam zastavenie procesu transformácie nemocníc na akciové spoločnosti." Takže najskôr bola neprijateľná požiadavka o transformácii, ale v pohode boli platy. Teraz je v pohode zastavenie transformácie, ale neprijateľné sú požiadavky na platy.

Je legitímne, ak sa názory na transformáciu (čiže privatizácii nemocníc), peniaze v zdravotníctve, platy lekárov rôznia. Ale je neodškriepiteľné, že za dnešnú situáciu vedúcu k nedemokratickému výnimočnému stavu nesie plnú zodpovednosť minister Ivan Uhliarik. Buď je taký dezorientovaný hlupák, že na začiatku neodhadol, čo hromadné výpovede spôsobia. Alebo je taký nezodpovedný vagabund, že o dôsledkoch od začiatku vedel a celé mesiace ich zamlčoval a klamal politikov i verejnosť. Neviem, či ten druhý prípad by mohol mať aj trestnoprávne dôsledky, ale nepochybujem, že tento človek predstavuje vážne verejné ohrozenie.

Braňo Ondruš

Braňo Ondruš

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  66x

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Zakladateľ Rady mládeže Slovenska, bývalý moderátor televízneho spravodajstva, prezident OZ Partnerstvá pre prosperitu, novinár Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéSociálne veciZamestnanosťŽivotné prostredieZahraničieEkonomika

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu